Nie tylko Honda - samochody hybrydowe jako przyszłość motoryzacji

dodano: 30.11.2020

honda hybrydowa kielceEuropejskie normy dotyczące emisji spalin są coraz bardziej rygorystyczne, dlatego przed koncernami samochodowymi stoją ogromne wyzwania technologiczne. Auto hybrydowe zdaje się doskonale pasować do europejskich wytycznych. Jak te samochody wyglądają w przybliżeniu i czy komfort poruszania się nimi jest zbliżony do tych, które doskonale znamy?

 

Auta hybrydowe – czy sprawdzą się na polskich drogach?

Nowoczesne samochody, takie jak hybrydowa Honda, tworzone są z myślą o zaspokajaniu potrzeb dzisiejszych kierowców, najczęściej poruszających się po zakorkowanym mieście, lubiących na weekendy wybrać się w plener z rodziną. Większość modeli aut z napędem hybrydowym spełnia oczekiwania kierowców co do osiągów, pozwalając na dynamiczną i jednocześnie ekonomiczną jazdę, również podczas poruszania się trasami szybkiego ruchu. Tryby jazdy dostosowywane są każdorazowo, tak jak w przypadku Hondy Hybrid, do aktualnego zapotrzebowania na moc i sposobu jazdy.

 

Niska opłacalność i niewielka trwałość aut hybrydowych – to tylko mit

Nieufność, jaką początkowo budziły hybrydy w kierowcach rozmiłowanych w silnikach wysokoprężnych, mocnych i wielkolitrażowych, dzisiaj powoli zastępuje rodzaj podziwu. Od początku powstania pierwszych hybryd minęło kilka ładnych lat, a wszelkie obawy okazały się niepotrzebne. Przy obecnych cenach paliwa okazuje się bowiem, że auto hybrydowe jest zdecydowanie bardziej opłacalne od tradycyjnego, spalinowego silnika, chłonącego podczas miejskiej jazdy sporo paliwa – niezależnie od tego, czy jest benzyniakiem czy Dieslem. Również mit dotyczący trwałości tych silników oraz niezbędnych akumulatorów została już dawno obalona i starannie włożona między motoryzacyjne bajki. Doładowanie akumulatora jest możliwe podczas samej jazdy, a konkretniej – podczas hamowania. To także doskonały sposób na oszczędzanie i zmniejszenie eksploatacji klocków hamulcowych oraz tarcz.

 

Kogo będzie stać na auto hybrydowe?

Obecnie największe kontrowersje budzą nie same silniki, ale ceny aut hybrydowych z salonów. Ceny za te samochody, tak jak w przypadku chociaż hybrydowej Hondy Jazz, podyktowane są nie samą konstrukcją pojazdu, ale bardziej udogodnieniami, w jakie jest wyposażony. Spora cena sugeruje więc nie skomplikowany układ silników, ale automatyczną skrzynię czy nowoczesne systemy bezpieczeństwa. Cena jednak pozostaje kwestią bardzo relatywną – jeśli przyjrzeć się kwotom, za jakie możemy dostać w salonie samochodowym auto średniej klasy z nieco lepszym, niż standardowe, wyposażeniem, można dojść do wniosku, że różnica nie jest wcale taka duża. Po prostu samochody takie jak Honda Hybrid już z fabryki wychodzą dobrze doposażone, aby odpowiadać gustom i potrzebom ich przyszłych właścicieli. Teraz zresztą bez trudu można dostać modele hybrydowe z drugiej ręki, a sprzedaż ich za jakiś czas nie będzie wzbudzać tylu kontrowersji, tak jak obecnie nie wzbudza ich handel samochodami spalinowymi.

 

Atuty, o których nie zawsze mamy pojęcie – udogodnienia w miastach dla aut hybrydowych

Są również inne strony, których kierowcy nie zawsze biorą pod uwagę. Już teraz do niektórych miast europejskich nie dostaniemy się samochodami spalinowymi, niespełniającymi określonych norm. Z biegiem lat z pewnością obostrzenia te jedynie się zaostrzą. Co więcej, korzystanie na co dzień chociażby z hybrydowej Hondy ma także szereg innych zalet. Jest nią zniżka na wielu parkingach w miastach, a także niższa akcyza związana z eksploatacją takiego pojazdu. Oszczędność tyczy się również samych podzespołów, tak często wymienianych w tradycyjnych samochodach. Auta hybrydowe nie posiadają turbosprężarek, skomplikowanych układów wtryskowych czy kół dwumasowych – sprawców najczęstszych wizyt u mechaników, niezależnie od marki użytkowanego samochodu. Także sama eko-jazda w przypadku samochodów z napędem hybrydowym jest znacznie prostsza, w przeciwieństwie do tej uskutecznianej - zwykle nieumiejętnie - przez kierowców samochodów z silnikami spalinowymi.